Volebné sľuby gréckej vlády budeme financovať my ?!

Autor: Denis Durec | 2.3.2015 o 15:54 | Karma článku: 2,13 | Prečítané:  231x

Nemecká vláda schválila predĺženie európskeho záchranného balíka pre Grécko o ďalšie štyri mesiace! Pokiaľ by toto predlženie nebolo schválené tak Grécku by hrozil reálny štátny bankrot a odchod z eurozóny – nebolo by to takto lepšie? Nepredlžujeme tak len to čo naozaj príde?

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble vyslal varovný signál k Aténam, že ak nebudú plniť svoje záväzky tak ďalšiu pomoc nedostanú. Avšak Nemci si sú dobre vedomí toho, že pokiaľ by takéto opatrenia neschválili a neurobili tak akýkoľvek ústupok – tak by sa dostali do vážnych ekonomických problémov a spolu s nimi celá EÚ.

Ide naozaj len o stabilizáciu meny a eurozóny, alebo ide len o odďaľovanie odchodu Grécka z eurozóny?

Predlženie lehoty o 4 mesiace dáva Grécku „oddychový čas“, na to aby dopracovali svoj nový reformný program. Čo je dôležité povedať finančná situácia Grécka je stále tak neistá, pretože musí splácať svoje pôžičky -  €1,6 miliardy v Marci a €7,5 miliardy zo splatných dlhopisov držaných ECB v júli a auguste. Kde na to zoberú peniaze? Požičiame im na to, aby nám mali z čoho vrátiť?

Doteraz EFSF odovzdala €141 miliárd finančnej pomoci a Grécko stále nezarába samo. Koľko ešte potrebujú času – peňazí ?

Víťaz januárových volieb – Koalícia radikálnej ľavice /SYRIZA/ v predvolebnej kampani sľubovala rušenie úsporných opatrení, avšak tieto sú podmienkou čerpania finančnej pomoci v celkovej hodnote štvrť bilióna € - je toto náznak toho, že peniaze už nikdy EÚ neuvidí?

Čo sa stane ak Grécko odíde z Eurozóny?

Nič iné ako to, že počas prvých mesiacov by zaznamenali prepad svojej novej meny a stým spojený rast inflácie. Zvýšené náklady na splácanie zahraničného dlhu by neboli až tak výrazné aby sa z toho nedokázali dostať. Podľa mnohých ekonómov táto situácia nastane skôr či neskôr, avšak čím neskôr to bude, tým fatálnejšie následky to bude mať pre EÚ!

Triumf pre ohrozené krajiny?

Brusel musí zachrániť súčasné zloženie eurozóny, pretože  do budúcnosti by dostali "eso" tie krajiny ktoré by mali problémy – podobné Grécku. „ESO“ by spočívalo v tom, že by nemuseli do takej miery načúvať opatreniam Bruselu a ten by na nich nemal páku...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?