Zbraň, ktorá sa otočí proti EÚ..?!

Autor: Denis Durec | 1.2.2015 o 0:00 | (upravené 28.2.2015 o 1:11) Karma článku: 1,94 | Prečítané:  261x

Už dlhšie sa Európa zamýšľa nad tým ako sprísniť sankcie voči Rusku. Jeden nápad ktorý vznikol ešte minulý rok sa týkal obmedzenia vstupu do systému SWIFT. Tu je na mieste si položiť otázku či toto obmedzenie bude naozaj obmedzením Ruska, alebo či sa stane iba ďalšou bezvýznamnou čiarkou európskych politikov, ktorá sa otočí proti nám – občanom...

Čo je to SWIFT?

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication system – je to bezpečný komunikačný systém ktorý používa viac ako 10.500 bánk pre medzinárodné prevody peňazí. Každý deň ho využívajú milióny užívateľov na prevod z jednej krajiny do druhej. Bez tohto systému by nebolo možné posielať peniaze za hranice krajiny, čo by do značnej miery ovplyvnilo medzinárodný obchod, investície a bežné transakcie.

Čo nastane ak bude Rusko vyradené zo SWIFT?

Dlhodobo a značne sa obmedzí medzinárodný prevod finančných prostriedkov z/do Ruska – veľmi vo všeobecnosti povedané. Za následok to bude mať miliardové straty spoločností po celom svete, ktoré v súčasnosti s Ruskom obchodujú. Takže nielen Európa – ale aj celý svet doplatí na túto sankciu. Ropa...plyn...hrozba jadrových zbraní...?!

Rusko bude odrezané od sveta?

Mnohí by si mysleli, že tomu tak bude – ale opak je pravdou. Rusko bude mať možnosť zriadiť priame dohody prenosu finančných prostriedkov so zahraničnými finančnými inštitúciami na ktoré nemá Európa dosah. Dokonca Rusko sa pokúsi vytvoriť svoj vlastný platobný systém – alternatívu k SWIFT. Rusko pre pár dňami dokonca prijalo zákony, ktoré sú základom pre fungovanie alternatívneho systému – to je prvá indícia, že Rusko si poradí aj bez EÚ a US!

Táto „zbraň“ sa môže ľahko otočiť voči EÚ a US – Rusko vypovie splácanie všetkých pôžičiek čo okamžite spôsobí kolaps svetového finančného trhu. Rusi požiadajú o okamžité zaplatenie všetkých pôžičiek a dlhov, čo by Európu položilo.. a v konečnom dôsledku dlh EU voči Rusku je vyšší ako ten Ruský voči EÚ...!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministra Gajdoša kritizuje za odklad nových stíhačiek aj jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.


Už ste čítali?