Zbraň, ktorá sa otočí proti EÚ..?!

Autor: Denis Durec | 1.2.2015 o 0:00 | (upravené 28.2.2015 o 1:11) Karma článku: 1,94 | Prečítané:  259x

Už dlhšie sa Európa zamýšľa nad tým ako sprísniť sankcie voči Rusku. Jeden nápad ktorý vznikol ešte minulý rok sa týkal obmedzenia vstupu do systému SWIFT. Tu je na mieste si položiť otázku či toto obmedzenie bude naozaj obmedzením Ruska, alebo či sa stane iba ďalšou bezvýznamnou čiarkou európskych politikov, ktorá sa otočí proti nám – občanom...

Čo je to SWIFT?

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication system – je to bezpečný komunikačný systém ktorý používa viac ako 10.500 bánk pre medzinárodné prevody peňazí. Každý deň ho využívajú milióny užívateľov na prevod z jednej krajiny do druhej. Bez tohto systému by nebolo možné posielať peniaze za hranice krajiny, čo by do značnej miery ovplyvnilo medzinárodný obchod, investície a bežné transakcie.

Čo nastane ak bude Rusko vyradené zo SWIFT?

Dlhodobo a značne sa obmedzí medzinárodný prevod finančných prostriedkov z/do Ruska – veľmi vo všeobecnosti povedané. Za následok to bude mať miliardové straty spoločností po celom svete, ktoré v súčasnosti s Ruskom obchodujú. Takže nielen Európa – ale aj celý svet doplatí na túto sankciu. Ropa...plyn...hrozba jadrových zbraní...?!

Rusko bude odrezané od sveta?

Mnohí by si mysleli, že tomu tak bude – ale opak je pravdou. Rusko bude mať možnosť zriadiť priame dohody prenosu finančných prostriedkov so zahraničnými finančnými inštitúciami na ktoré nemá Európa dosah. Dokonca Rusko sa pokúsi vytvoriť svoj vlastný platobný systém – alternatívu k SWIFT. Rusko pre pár dňami dokonca prijalo zákony, ktoré sú základom pre fungovanie alternatívneho systému – to je prvá indícia, že Rusko si poradí aj bez EÚ a US!

Táto „zbraň“ sa môže ľahko otočiť voči EÚ a US – Rusko vypovie splácanie všetkých pôžičiek čo okamžite spôsobí kolaps svetového finančného trhu. Rusi požiadajú o okamžité zaplatenie všetkých pôžičiek a dlhov, čo by Európu položilo.. a v konečnom dôsledku dlh EU voči Rusku je vyšší ako ten Ruský voči EÚ...!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?